כלים בליווי הרוחני - מאגר כלים

כלים לליווי רוחני

background-cream

 

 

 מאגר הכלים לליווי רוחני

 כדי לבחור כלי בצורה מיטבית חשוב שנכיר מגוון רחב של כלים ונקשיב לצרכיו הרוחניים של האדם.

נוכל לבחור במגוון דרכים ליצירת מרחב מותאם:

קריאה משותפת, שירה, השמעת מוסיקה, עדות לסיפור אישי, שיחה, תפילה אישית, נשימות, מדיטציה, שתיקה, יצירת תשומת לב (mindfulness) והקשבה לגוף או דמיון מודרך.

סוג המקורות, הקצב והתהליך, מותאמים לאדם ויכולים להיות:

צילומים וציורים, קלפי טבע, ספרי הגות ופילוסופיה, שירה, פיוטים, לימוד בחברותא מקורות יהודיים או בודהיסטים, קריאה בתהילים, מעגל השנה העברי, זיכרונות מבית אבא ועוד

 

Powered by Drupal
background-cream

מאגר הכלים

עדות לסיפור אישי - הסיפור שנדרש לספרו

לכל אדם הסיפור הייחודי שלו. פעמים רבות ישנו סיפור שלא סופר או לא קיבל מספיק מקום והכרה. כאשר אנו מקשיבים באופן ממוקד לסיפור ולאדם המספר אותו ומתוך כוונה "לגאול את הסיפור מבדידותו" אנו למעשה יוצרים עבורו מקום, ובכך מעניקים לאדם אותו אנו מלווים ממד של ריפוי.

 

להיות בנוכחות עם בכי וכאב

בכדי להיות נוכח עם האדם אנו יכולים לתרגל יחד איתו חמלה, שחרור וחיבור.

 נוכל לעשות זאת באמצעות היכולת שלנו להיות שם עבורו נוכחים וקשובים.

 

נשימות, מדיטציה, דמיון מודרך, תשומת לב והקשבה לגוף

שימוש בכלים אלו מאפשר לנו ולמטופל להתחבר למודעות תוך מתן תשומת לב לכאן והעכשיו של הגוף ולרובד עמוק של שקט. חיבור לממד הרוחני באמצעות דמיון מודרך מאפשר למטופל גם לנדוד אל עולמות אחרים של משמעות ועשוי אף להביא לשחרור והקלה באמצעות ניתוק מכבלי המציאות. מוזמנים לחפש ברשת מגוון מדיטציות ולהתנסות בעצמכם.

״חברותא״ - קריאה, עיון ושיח משותף בטקסטים ומקורות

הקריאה במילים ובמושגים שנכתבו על ידי אחר עשויה להיות משאב רוחני משמעותי במיוחד כאשר הם מהדהדים באוזני הקורא בהם. מומלץ לאסוף במשך הזמן שירי נפש ורוח, שירים אהובים וחדשים, סיפורים קצרים, פסוקים ואמרות רוחניות על החיים, ולהציעם לקריאה משותפת בהתאמה לאדם, למצב החיים ולשיח המשותף. בנוסף, ניתן לשאול את האדם עצמו אם יש טקסט, שיר או ספר שהוא אוהב לקרוא ממנו ולהציע לקרוא ביחד ולשוחח על המשמעויות.

להשראה- ניתן לעיין באתר מדרשת.

תמונות, קלפי טבע, קלפים השלכתיים

 

קלפים ותמונות הם כלים משמעותיים בעולם הטיפולי משום שהם מזכירים לנו דברים, מאפשרים אסוציאציות חדשות וחיבורים מסוג אחר. אנו מקשרים את התמונות או הכתוב בהם לחיינו הפרטיים.

 

השימוש בהם יכול להפנות מבטנו אל המרחב הרוחני האישי, להעלות מחשבות חדשות ולהיות פתח לשיח על משבר האמונה, הייאוש, החלום, החמלה, המשמעות והתקווה או כל נושא אחר, כך למשל קיימים קלפים הכוללים פסוקי תהילים מאוירים או קלפים הכוללים תמונות ומילים המשמשים להתפתחות ולהעצמה. תוכלו לקבל השראה לכלים מסוג זה ברחבי הרשת.

מעגל השנה, זיכרונות מבית אבא

מעגל השנה מאפשר הזדמנות לשוחח על זיכרונות הילדות "מבית אבא" המעוגנים בתרבות, בחגים, בעונות השנה, בריחות ובמאכלים. בזיכרונות חבויים לעיתים קרובות משאבים רוחניים המאפשרים מרווח נשימה לאדם השרוי במצוקה.

 

ניתן גם להשתמש בטקסטים הקשורים ללוח השנה המכילים סמלים להתמודדות אישית:

 

התחדשות בחגי תשרי, אור וחושך בחנוכה, האדם ועץ השדה בט"ו בשבט, מסיכות ושמחה בפורים, סבל, מצרים וחמץ בפסח, אבל, אובדן ותקומה בימי הזיכרון והעצמאות.

יצירת תפילה אישית

תהליך של יצירת תפילה אישית משמעותי מאד בליווי הרוחני בהתאמה אישית לאדם בשפה, במילים ובמתכונת העונה לצרכיו.

כל אדם באשר הוא זקוק לפעמים להוויה משותפת ותזכורת לכוחה של תפילה הנאמרת מהלב.

 

מתן ברכה

כאשר אנו מקשיבים קשב עמוק לאדם שאנו שוהים במחיצתו תוך גילוי סבלנות וחמלה במקומות הכואבים, עדים לסיפור ולבכי, לכמיהה ולשמחת החיים,  אנו מוכנים להיות כלי למתן ברכה. כלומר, לחשוב על הדברים הפשוטים שעולים מתוך הסיפור ולאחל אותם באמצעות מתן ברכה ואפילו לשאול: "במה את או אתה רוצה שאברך אותך?"

 

חשוב לשים לב ולא "לתקן" את האדם או להטיף לו, אלא להעביר מילים של טוב, של אור, לברך ולהתברך בברכה היוצאת מן הלב ונכנסת אל הלב.

 

שירה, מוסיקה, נגינה

 עולם המוסיקה הוא מפתח לממד הרוחני של אנשים רבים, אך גם כאן חשוב להקפיד על הדיוק וההתאמה האישיים.

 

הזמנה לשיח לקראת הלא נודע ואפשרות לגיבוש צוואה רוחנית

בזמן הזקנה ולקראת סוף החיים יש מי שמחפשים לעיתים מקום בטוח לשיח על תפיסות, אמונות ומחשבות על "אחרי המוות", על צוואה רוחנית ומורשת ועל המחשבה "מה אני משאיר אחריי".

 

קבוצת תמיכה רוחנית

ניתן להשתמש בתפיסה וכלים אלו גם בעבודה קבוצתית באמצעות מלווה רוחני שיצטרף למנחה מתוך הארגון להנחיה משותפת של הקבוצה:

 בקבוצת תמיכה רוחנית, מתקיים שילוב בין מה שקורה בקבוצת תמיכה "רגילה", כלומר, היכרות, תיאום ציפיות וחוזה, שיתוף, תחושת נראוּת, שייכות ולמידה הדדית, לבין שימוש בכלים מעולם הליווי הרוחני, המחברים אותנו אל העולמות הרוחניים שלנו.